В рубриката ни „Вие питате, Ние отговаряме“, може да задавате вашите въпроси, свързани с екологията и опазването на околната среда, към адв. Александър Асенов. За правни консултации и въпроси се обръщайте към Правния фонд на ЕкоВарна.
Въпрос от читател: Ако дадена община няма приета общинска наредба за озеленяване в изпълнение на Закона за устройство на територията, остава ли в сила действието на Наредба №1 за опазване на зелените площи и декоративната растителност?
Ако няма пренесени разпоредби от Наредба №1 в общинската наредба или такава не е приета, носи ли общината отговорност и може ли да бъде съдена?
Ето тази статия твърди, че се ползва старата Наредба:
https://bepf-bg.org/ulichnoto-ozelenyavane-vazmozhno-li-e-to-v-kvartalnite-ulitsi
ОТГОВОР:
Въпросната Наредба № 1 от 30.03.1993 г. за опазване на озеленените площи и декоративната растителност /Обн. ДВ. бр.26 от 30 Март 1993г./ е издадена от Министъра на териториалното развитие и строителството на основание чл. 201, ал. 1 от Закона за териториално и селищно устройство(ЗТСУ)/отм./.
С тази наредба се отменя предишна Наредба № 1 за опазване на дълготрайните декоративни дървета и дърветата с историческо значение, издадена от МССУ (ДВ, бр. 22 от 1984 г.) отново издадена на основание ЗТСУ.
Закона за териториално и селищно устройство/отм./ е отменен изрично през 2001 г. с приемането на Закона за устройство на територията, което принципно отменя и всички подзаконови нормативни актове, които са издадени по силата на стария закон- ЗТСУ, включително посочената наредба от 1993 г.
Всъщност за да се запази стабилността на нормативната система на устройството на територията, ЗУТ по изключение допуска подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на Закона за териториално и селищно устройство, се прилагат до издаването на съответните нови подзаконови нормативни актове, доколкото не противоречат на ЗУТ.
Законът за устройство на територията урежда рамката на озеленяването на териториите и цялостното управление на зелената система в общините в чл. 61-чл.63 на Раздел XI. Устройство на озеленени и залесени площи от Глава Трета УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИИТЕ И ПОЗЕМЛЕНИТЕ ИМОТИ на Част първа. ОСНОВИ НА УСТРОЙСТВОТО НА ТЕРИТОРИЯТА.
Предполага се, че въз основа на ЗУТ ще бъде приета обща Наредба от МРРБ подобна на Наредба № 1 от 30.03.1993 г. за опазване на озеленените площи и декоративната растителност, но такава не е приета .
Вместо това ,законодателят през 2007 г. с изменение и допълнение на чл. 62 възприема друг подход и предвижда вместо единна наредба, да се приема на местно ниво наредба за всяка община.
Съгласно тези разпоредби и по специално новата разпоредба на чл. 62, ал. 10 на ЗУТ всеки общински съвет трябва да приеме наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на общината. Тъй като това е предвидено със закон едва през 2007 г. общинските съвети са били длъжни да приемат наредбите по чл. 62, ал. 10 в тримесечен срок от влизането в сила на закона ,т.е. считано от 27.07.2007 г.
В интерес на истината доколкото при самото приемане на ЗУТ е допусната възможността заварените подзаконови актове да продължат да действат, може да се приеме че до изменението през 2007 г. въпросната Наредба № 1 от 30.03.1993 г. за опазване на озеленените площи и декоративната растителност /Обн. ДВ. бр.26 от 30 Март 1993г. , разбира се в частите които изрично не са противоречали на ЗУТ.
След изменението на ЗУТ, съответно след делегирането на издаването на наредбите на местно ниво, може категорично да се приеме/не по късно от 27.10.2007 г./, че възможността за прилагане на Наредба № 1 от 30.03.1993 г. окончателно е отпаднала.
След посочената дата общината е в забава, ако не е приела съответната общинска наредба за изграждане и опазване на зелената система на територията на общината.
Ако това е така то общината би била отговорна за всички вреди, които произтичат от неприемането на наредбата, а съответните длъжностни лица ще носят, административна, дисциплинарна и имуществена отговорност.
Разбира се съответната община може да се позовава на изричните норми на ЗУТ, но те са крайно лаконични, доколкото идеята е нещата да се развият, процедурно и технически на ниво наредба.
Общината обаче няма законово основание да прилага Наредба № 1 от 30.03.1993 г. за опазване на озеленените площи и декоративната растителност Обн. ДВ. бр.26 от 30 Март 1993г./
Разпоредбите на Наредбата биха имали единствено пожелателна стойност и могат да се прилагат по целесъобразност, със значението евентуално на едно експертно становище, което трябва да се обоснове допълнително
В този смисъл ако не противоречи на законовите норми, според принципа че което не е забранено е позволено, могат по целесъобразност отделни текстове от Наредбата да се ползват, но те няма да имат нормативна стойност, а ще трябва да се приложат, по целесъобразност, доколкото това е допустимо.
Много по-адекватно би било /за общината/ да се приеме изрична наредба, още повече, че с тази наредба ще се уреди не само озеленяването на отделни територии, а цялостното изграждане, поддържане и опазване на зелената система в нейната цялост.
Излишно е да споменаваме, че пропускането на законовия срок за период над 16 г./!/ т.е. поне четири общински мандата е прекомерно и както се спомена ще доведе до отговорност и на общината, и на съответните длъжностни лица.
СПОДЕЛИ!
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение „Про веритас“ и сайта zaistinata.com в рамките на проекта „Развитие на независима регионална журналистика“.