Незаконното трасе в защитена местност „Побити камъни“, унищожило близо 7 дка от защитената територия, е собственост на Министерството на земеделието и горите. От там отричат да са отдавали територията под наем. Доколкото не е упражняван контрол, а пистата е съществувала с мълчаливото съгласие на ведомството, то е отговорно за нея, коментираха юристи. Местното лесничейство, което управлява терена, се е самопроверило. Твърди, че нарушения няма. От прокуратурата отказват да оповестят данни от разследването – кой и с чие неофициално разрешение или „затваряне на очи“ унищожи защитена територия.
Сигналът на Сергей
Верижен булдозер, който разкопава защитена местност „Побити камъни“ и кросови мотори, които карат в природната забележителност. На такава гледка се натъква Сергей Панайотов в края на миналата година, когато подава сигнал до полицията и Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна. Мъжът, който почти всеки ден минава покрай местността, твърди, че тук идват да карат мотористи от цяла Източна България.
Варненската екоинспекция извършва четири проверки – на 30 и 31 декември м.г. и на 2 и 18 януари т.г., по време на които „не са установени нарушения на режимите на защитената местност“, както и „хора и моторни превозни средства“. Констатирани са обаче „нарушена земна повърхност, на която е обособена мотокрос писта“ и „следи от тежкотоварна верижна техника“. „От територията на ЗМ „Побити камъни“ е нарушена площ около 5-7 дка. Променен е естественият облик на защитената територия“, сочат резултатите от проверките, които бяха предоставени по Закона за достъп до обществена информация. Според запознати обаче не е извършено геодезическо замерване, което да установи точните размери на нарушението.
За случая са уведомени Районна прокуратура – Варна и ГД „Национална полиция“. За разлика от екоинспекторите, полицаите се натъкват на мотористи. По информация от наши източници, шофиращите по време на проверката са били непълнолетни, малолетни или с мотори без номера. Тъй като се намирали на път извън републиканската мрежа, това дава основание те да не бъдат задържани и да не им бъдат съставяни актове. Не са санкционирани и за това че карат в защитена местност. Разследването е насочено към издирване на багериста, разорал защитената територия.
От Окръжна прокуратура – Варна, където по компетентност е прехвърлен веднага случаят, не разрешиха разгласяване на материалите по разследването с оглед началния му етап. Отговорът до Ecovarna е от 25 февруари т.г., почти два месеца след като са сезирани институциите.
От РИОСВ – Варна, очакват установяване на извършителите, за да им съставят актове по Закона за защитените територии (ЗЗТ). Според нормативния акт физическите лица се наказват с глоба от 500 до 5000 лв., а юридическите – от 1000 до 10 000 лв.
Кой ще изгори?
Състезания и тренировки по мотокрос тук се провеждат от години. Трасето е наричано „Варненския Ломел“, въпреки че официално тук трасе не съществува. Натъкваме се на информация от януари 2022 г. на официалния сайт на „Мотокрос България“, която гласи: Трасето се намира 10-тина километра от Варна в близост до местността „Побити камъни“ в село Слънчево. Почвата е песъчлива и е идеално място за тренировки през зимата. През изминалия уикенд се подготвиха за новия сезон състезатели от Варна и региона.“. Други публикации за провеждане на състезания тук са изтрити от социалните мрежи след началото на разследването.
Съгласно чл. 10 от ЗЗТ територията на защитените местности е публична собственост. Според информационната система на Агенцията по геодезия теренът на територията на община Аксаково, представлява „горска територия“ със статут на „Друг вид дървопроизводителна гора“, собственост на Министерството на земеделието и горите – Държавно лесничейство. Управлява се от ТП „Държавно горско стопанство – Варна“.
ЕкоВарна поиска официално по Закона за достъп до обществена информация да бъдат предоставени данни от „Държавно горско стопанство – Варна“ (ДГС) за сключени договори за отдаване под наем на терена, на който се намира пистата, както и сумите, постъпили в държавния бюджет, вследствие на наемните отношения. „ДГС“ – Варна не разполага с исканата обществена информация и няма достъп до нейното местонахождение, се посочва в отговора на лесничейството. От там уточняват, че няма сключени договори за отдаване под наем на терени в ЗМ „Побити камъни“ и прилежащи към нея. По случая дори била проведена проверка от ТП „ДГС“ – Варна, резултатите, от която сочат, че „няма извършвана незаконна дейност в поземления имот, на който се намира мотопистата“. Това заявиха от Североизточно държавно предприятие – Шумен, под чията шапка се намира Държавното горско стопанство във Варна, в официален отговор.
Според режима на защита на „Побити камъни“, в местността се забранява провеждане на състезания с моторни превозни средства извън съществуващите пътища; движение на мотоциклети, ATV, UTV и бъги- та извън съществуващите пътища в неурбанизирани територии.
„Шумът“ спря нарушенията
„Отидох, видях, хванах се за главата. Побитите камъни са уникално природно образувание (да, и ценен дюнен комплекс, понеже нали и тази битка тече). От близкото село обаче решили да си направят писта за мотокрос отгоре. Ами техни са си, защо не.“
Това е само един от коментарите на възмущение в социалните мрежи – на бившия министър на околната среда Юлиян Попов.
Широкият обществен отзвук след огласяване на случая спря поне временно нарушенията в ЗМ „Побити камъни“. Сергей Панайотов не е засичал в последните седмици мотористи в района. На такива не се натъкна и нашият екип при посещението си на място. Видяхме обаче множество микросметища от битови, строителни и земеделски отпадъци на самата граница на местността. Такива, които липсваха преди година, когато заснехме филм за уникалното място. Част от пластмасовите бутилки и мокри кърпички са отнесени от вятъра навътре между варовиковите колони. Цели дивани, фотьойли, телевизори, мивки, покъщнина са изсипани в района. Със сигурност те са видени и от екоинспекторите, които са идвали на проверка за мотопистата, но за тях не се съобщава в констативните протоколи.
Точно преди година наш екип беше в ЗМ „Побити камъни“, за да разкаже за множеството микросметища на територията. Тогава показахме и разширеното трасе за мотокрос около групата „Слънчево Юг“. Нито една институция не се самосезира. Единствено от Регионалния исторически музей, който отговаря за събирането на входните такси излязоха с изявление в медиите, че няма замърсяване в природната забележителност.
Много баби, хилаво бебе
Отговорът на въпроса кой отговаря за незаконната дейност в защитената дейност е размит между поне пет институции. От една страна е собственика – Министерството на земеделието, чрез поделенията му в региона, в чиито прерогативи е стопанисването на територията. От друга страна е Община Аксаково, на която се намира групата „Слънчево Юг“ и в чийто генерален план за развитие тя би трябвало да фигурира. Управлението на защитена местност „Побити камъни“ е към дирекцията на Природен парк „Златни пясъци“, а контролът – към Министерството на околната среда и водите чрез РИОСВ – Варна. Регионалният исторически музей пък е институцията, която отговаря за т.нар. „маркетинг“, събирайки такса „вход“.
Развитието на Побити камъни като туристически обект реално предполага формирането и на спортни трасета около защитената местност, веломаршрути и зони за рекреация. Но те трябва да са съобразени с генерален план за управление на цялата природна забележителност, смятат предприемачи, които искат да инвестират и развият потенциала на този район. Община Варна като туристическа дестинация също би могла да се възползва по-пълноценно от него. Още от времето на бившия кмет на Варна Кирил Йорданов битува идеята за създаване на законна мотописта. И до ден днешен обаче такава няма. Когато няма законна възможност за извършване на дадена дейност, празнината се запълва от друга, макар и извън закона, коментираха мотористи.
Какво е „Побити камъни“?
Първата официално обявена в България природна забележителност, още в далечната 1937 г. Тогава местността се нарича още Дикили таш. Разположена е на територията на 4 общини – Аксаково, Девня, Суворово и Белослав. Побити камъни е едно от местата, което България е предложила в предварителния списък обекти на ЮНЕСКО още в началото на 80-те години на миналия век. През 1995 г., а по-късно и през 2002 г. територията от 253 хектара е обявена за защитена местност. Със заповед от декември 2020 г. е защитената зона по Закона за биологичното разнообразие. Целта е да се опазят и поддържат понто-сарматските степи, които в целия Европейски съюз се срещат само в Североизточна България и отчасти в Румъния. Да се подобрят местообитанията на шипобедрената и шипоопашата костенурки, бръмбара рогач и тигровата пеперуда, които са защитени видове според Бернската конвенция и Закона за биологичното разнообразие.
Ще продължаваме да следим историята на първата природна забележителност в България. Дори разследването да завърши с „виновен е, който яде зелника, а не който му го дава“, гражданската активност поне частично е събудена. Сергей Панайотов твърди, че от няколко места в страната вече му звънят с подобни казуси за съвет и за сигнализиране на институциите.
Снимки Сергей Панайотов, Свилена Велчева
СПОДЕЛИ!
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!
Настоящият проект се осъществи благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“, Български дарителски форум и Асоциацията на европейските журналисти – България.