Стилиян Йотов е професор по история на философията в СУ „Св. Климент Охридски“, варненец. Наблюдава различни проблеми в родния си град, сред които са дългогодишните обещания за реконструкция на пазар „Чаталджа“. Темата е свързана с доста любопитни подробности и нередности, за които е публикувал в различни медии. Актуалното развитие също събужда въпроси, за които поместваме мнението му, предложено на редакцията:
През 2013 г. г-н Иван Портних се кандидатира за кмет на град Варна и с обещание да преустрои пазар „Чаталджа“, но след като спечели изборите обещанието му не се сбъдна, докато кметуваше през следващите 10 години.
През 2023 г. г-н Благомир Коцев се кандидатира за кмет на град Варна и с обещание да преустрои пазар „Чаталджа“, но след като спечели изборите обещанието му е на път да се препъне в игрите на „пиян морков“, устройвани в местния парламент.
Защото за да стартира каквато и да било строителна инициатива, е нужно да се започне с изработване на подробен устройствен план (ПУП), а такъв за пазарна площадка никога не е имало. Въпреки че е застроена отвъд всякакви норми. Това, което е немислимо за никой гражданин, не се отнася за общинско търговско дружество! И очевидно е направило впечатление на председателя на Общински съвет (ОбС), за да се изкаже дори в медиите: „Желанието ни е пазар „Чаталджа” да не бъде просто козметично ремонтиран, а на него да се гледа като възможност да се създаде нещо функционално и полезно за гражданите…. следва за започне с изготвянето на ПУП – ПРЗ, за да се получи реална представа за възможностите на парцела“.
Да, ама не! В протокола от заседанието на постоянната комисия „Собственост и стопанство“ към ОбС Варна от 11.06.2024 г. може да се прочете, че имало „проведени дебати и голям брой поставени въпроси“, но точката била оттеглена и толкоз. Благодарение на медийни публикации завесата около заверата изглежда леко вдигната:
„Христо Атанасов заяви, че темата отваря много въпроси като този къде биха отишли търговците, докато текат евентуални строителни дейности в бъдеще. Той посочи, че ако действително има решение на Общински съвет от 2013 за изготвяне на ПУП, то следва да бъде представено заедно с историята на развитието около случая в годините. Съветникът заяви, че начинът, по който се внася темата за разглеждане не е приемлив. По негово искане точката беше оттеглена от дневния ред.“
Очевидно е, че някои от членовете на общинския съвет схващат едно от своите търговски дружества не с оглед градоустройствените правила, не с оглед принципите на равнопоставеност на търговските субекти, действащи в страната, а с оглед рахатлъка на самите търговци, също както на национално равнище са най-важни кръчмарите.
Искам да напомня следното
„Христо Атанасов“ е името на общинския съветник, внесъл на 20.02.2013 г. предложението: „да се възложи на съвета на директорите на „Пазари” ЕАД да предприеме всички необходимите действия по изготвянето на ПУП за имота (пазарната площадка „Чаталджа“)“. Въпросната добавка (чиято сбъркана граматика е съхранила усилването на „необходимите“ с „всички“) е гласувана „в пакет“ с текста на „точката, така надлежно прочетена и влязла в записа от председателката на комисията“. Всяко прередактиране е било отхвърлено от констатацията на водещия Николай Апостолов: „Единодушно виждам одобрителни погледи – не“.
Такава е „действителността“, която иска да изясни настоящият общински съветник г-н Христо Атанасов. И тя е документирана в протокол от заседание на ОбС-Варна №15 от 20.02.2013 г., на стр. 133 и 160. Изготвянето на ПУП за апортирания имот е вменено като задължение на съвета на директорите на „Пазари” в т. 4 от гласуваното Решение 869-13 (или в т. 5 съгласно обнародваното решение). За това свидетелства публично достъпният архив на ОбС-Варна: https://varnacouncil.bg/arhiv/arhiv-mandat-2011-2015/
Възхитително е, че в онзи черен ден за Варна – 20 февруари 2013 г. някогашният общински съветник „Христо Атанасов“ е проявил самообладание, отговорност и предвидливост, тъй като в следствие на наскоро влезлия в сила Общ устройствен план на град Варна (ОУП-Варна) теренът на пазар „Чаталджа“ попада в градоустройствена зона „Ц“, в която е допустимо наличие единствено на покрити пазари. Това също е документирано в предложението му и в решението на ОбС – „закрит пазар „Чаталджа““.
Като граждани би трябвало да се радваме, че след 11 години бездействие общинското търговско дружество „Пазари“ се наема да изпълни задължение, вменено му от Общински съвет Варна. Но вместо да се потърси отговорност за тази забава, чрез призиви да се изясняват „действителността“ и „историята на развитието около случая в годините“ се прави обструкция да се саботират: прилагането на ОУП-Варна, реализиране на програмата на Кмета на Варна, прилагането на действащи Наредби, съобразяване с конституционни изисквания за благоприятна околна среда.
В името на кого?
Архивът на ОбС-Варна свидетелства, че тогавашният общински съветник „Христо Атанасов“ – член на ПП „Екогласност“, е направил своето първо изказване и предложение именно на заседанието от 20.02.2013 г., и във връзка с интересите на гражданите. Такава е „действителността“. А каква е „историята на развитието“? Настоящият общински съветник г-н Христо Атанасов – член на партия „Земеделски съюз Александър Стамболийски“, се е загрижил преди всичко и най-вече за… търговците. Би било разбираемо, ако защитаваше интересите на земеделците, но явно други приоритети са легнали на сърцето му. А гражданите – на тях се пада да живеят в заварени долнопробните условия на миналото, въпреки желанието на Председателя на ОбС-Варна „да пренесем това емблематично място в съвремието“.
Стилиян Йотов
Снимки: Свилена Велчева
СПОДЕЛИ!
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение „Про веритас“ и сайта zaistinata.com в рамките на проекта „Развитие на независима регионална журналистика“.