Автор: Диян Иванов

Любителите на кроткия планински туризъм, каквито условия предлагат южните райони на Варненска област, знаят за едно предимство на горите край Дългопол. Пътеките са добре маркирани, с табели, създават сигурност, вероятността да се изгубиш е малка. Доскоро това бяха най-почистените трасета във Варненска област (доскоро, тъй като природата постоянно „нахвърля“ растителност, постоянното почистване е трудно възможно). Освен това като брой на маркираните пътеки районът на Дългопол също държи първото място.

Като изключим чудната природа, всичко това не е дар свише. Дължи се на рядко срещано явление – на задружни, напълно доброволни усилия на местна власт, представители на бизнеса, туристически дружества и хора, които просто обичат природата. Може ли у нас някой да върши нещо безплатно наистина?

Без принуда, с желание?

Да, оказа се, при това няколко пъти.

Разхвърляна из склоновете на Източна Стара планина и по долината на Камчия, община Дългопол предлага невероятни условия за разходки, гледки, катерене, хотелски туризъм. Тук са язовир „Цонево“, върхове, поляни, природни забележителности, културно-исторически ценности, скали, пещери… жп линията, а и добрият асфалт (планината е район на ДПС, пътищата са обгрижвани), правят община Дългопол добре достъпна както от Варна, така и от Бургас.

През 2004 г. край село Сладка вода по инициатива на тогавашното местното училище (частен природосъобразен проект) е създаден Екопарк „Водениците“. Изграждат се маршрут, пейки, навеси, чешма и т.н. Мястото е

чаровно, привлекателно, но запада

постепенно. Лошата туристическа инфраструктура са болка на Мариана Христова, кмет на Арковна, съседно село… Но какво може да направи един селски кмет сам? Почти нищо.

През 2019 г. във „Водениците“ с приятели отива зам.-кметът на Дългопол Мариана Николаева. Поемат по маршрут на разходка, но се ужасяват от състоянието му. Така с Мариана Христова от Арковна раждат идеята да се почистят пътеките, да се прокарат нови, да се сложат табели, карти, да се поднови маркировката. Целта е Арковна – да се направи достъпен едноименният връх над селото. Но, разбира се, полза би имал целият район.

В селата Арковна и Черни връх има два хотела, като към единия функционира заведение от митичната верига „Гюрлата“. В Дългопол дейност развива земеделската фирма „Адмирал“. По цялото Черноморие пък има ред природолюбителски клубове, както и най-обикновени трудолюбиви хора. И в един летен ден на 2020 г.

се събират около 30 души от Варна, Бургас и други селища.

Споменатите по-горе фирми плащат табели и табла, община Дългопол осигурява материали, инструменти, почерпка; общинари, начело с кмета Георги Георгиев, идват, помагат. Включват се служители на други институции. Решаваща е ролята на туристическо дружество „Насам-Натам“, помагат скаутски клуб „Владислав Варненчик“, приключенски клуб „Феникс“. Не след дълго резултатът на сговорната дружина е налице: 4 маршрута, над 40 указателни табели, 3 табла с карти и богата информация, един жалон. Сменени са част от изгнилите дъски на въжения мост между Арковна и Черни връх. В някои части пътеките са

променени, за да се избегнат опасни участъци

като край жп линията. Новите отсечки отварят живописни гледки.

„Маршрутите обхождат почти изцяло всички прекрасни места из района“, радва се на финала във фейсбук публикация Марияна Христова. „Най-важното е, че го направихме заедно – доброволци, дарители, местна власт, горски служители“, добавя Мариана Николаева.

Но нещата не свършват дотук.

Година по-късно община Дългопол отново търси дружеството „Насам-Натам“ – да се направят още няколко маршрута. Поради факта, че то е от Бургас и действа из други региони, нещата се забавят. Но комуникацията между общината и дружеството тече, времето се ползва за обмисляне. Стига се до идеята да се работи върху целия район –

с всички важни пътеки и забележителности,

с подходи от близките селища. Изработен е план. Начертават са трасета, обхождат, заснемат, определят се места за табели, табла, жалони. Изработени са 120 табели, 4 табла с карти, 5 жалона. Начертана е нова подробна карта на района. И в един хубав септемврийски уикенд на 2023 г. се събират 40 души от Варна, Бургас, Плевен, София, Карнобат, Дългопол – чистят храсти, трънаци, търкат старата боя, маркират с нова, забиват табели, бетонират жалони, събират и изхвърлят боклуци… Скоро групата се събира отново, за да довърши задачата.

Освен с материали, община Дългопол отново е подпомогнала с нощувки, храна. Включили са се групата „Планиландия“, скаутски клуб „Владислав Варненчик“, ТД „Родни балкани“, велоклуб „Устрем“ и спортен клуб „Чудните скали“.

Много нови приятелства се завързват в работата,

вечер при отмората край огъня. За труда нито някой иска, нито му е минавало на ум да поиска и стотинка. Как така? Ами, например, председателят на „Насам-Натам“ Димо Колев преди години се губи с жена си нейде из Стара планина. Оправят се, но е било изпитание. Колев решава занапред да посвети свободното си време на облагородяване и маркиране на туристически пътеки.

Не е бизнес, а посвещение.

А ето ги облагородените пътеки. Нека всеки намери време и ги посети. Има много какво да се види. 17:

Дългопол-паметник Христо Патрев-гара Комунари. Синя маркировка. 15,2 км.

Дългопол-паметник Христо Патрев-Аспарухово. Синя и Жълта маркировка. 11,6 км
Дългопол-скален манастир Тъпаните. Жълта маркировка. 7,3 км

Дългопол-Рояшки скални манастири. Зелена маркировка. 6,7 км

С. Рояк-скален манастир Тъпаните. Синя маркировка. 5,8 км

С. Рояк-Рояшки скални манастири. Синя и зелена маркировка. 3,5 км

Аспарухово-вр. Града. Синя маркировка. 8,1 км

Аспарухово-паметник Христо Патрев. Жълта маркировка. 3,1 кмАспарухово-вр. Калето-Аспарухово. Кръгов маршрут – зелена маркировка. 10 км

Аспарухово-Гара Комунари. Жълта и Синя маркировка. 6,8 км

Аспарухово-вр. Калето-гара Партизани. Зелена и Синя маркировка. 11,8 км

Аспарухово-вр. Калето-Гара Струя. Зелена и Жълта маркировка. 8,4 км

Чудните скали-Манастира-гара Партизани. Синя маркировка. 8,7 км

Чудните скали-Гара Струя. Зелена маркировка. 3 км.

С. Поляците-водопад Кузя Скока. Синя маркировка. 3,6 км

Гара Комунари-Разломната скала. Зелена маркировка. 2,2 км

Гара Струя-скала Гъбата-вр. Калето. Жълта и зелена маркировка. 4,2 км

Но и това не е всичко

В момента община Дългопол смята да създаде в града и в село Аспарухово информационни центрове. Ще бъдат разработени туристически пакети, включващи природните и културно-историческите богатства на района. Започва усилена реклама. Всичко това бе разяснено преди няколко дни на конференция с участието на представители на местната власт от другите общини във Варненска област.

В центъра на похвалата, на успеха,

разбира се, са въпросните 17 туристически маршрута.

„Бях казала на моите съселяни, че ще се получат нещата. Не вярваха, но стана. Облагородяването на пътеките увеличи посетителите, а и направи всичко по-лесно. Постоянно преди това хора ме търсеха – откъде да минат, къде да отидат… Всичко вече е различно. Е, природата си казва думата – ако сега се намерят доброволци, които да поотъпчат кръговия маршрут над селото, ще е добре“, каза пред ЕкоВарна кметът на Арковна Мария Христова.

Накратко: Работата е свършена, предстои още – най-нормална красива ситуация.

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение „Про веритас“ и сайта zaistinata.com в рамките на проекта „Развитие на независима регионална журналистика“.

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина