Планове за възстановяване, зелени преходи, зелени енергии… – тия чудесии звучат далечно за обикновения човек. Като чуе „ВЕИ“, например, си представя огромно пространство с перки гиганти, от което някой „чичко-паричко“ трупа нови пачки, а икономиката се „преструктурира“, за да му помага. Истината е, че обикновеният човек не се лъже в преценката си. Къде е той в цялата история?
Има обаче хора, които не одобряват икономиката и политиката да са точно така поставени. Те считат, че всичко, което се прави около зелените идеи, следва да е обърнато именно към обикновения човек. Как? Ами като например държавата го улеснява да си постави фотоволтаичен панел на покрива или балкона – тоя панел да е смисълът на зеленото, а не паркът с перки.
Човек с такова разбиране на нещата е Илиян Илиев, председател на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Самият той е пример, че пирамидата наистина може да бъде обърната – в родния си дом от години е поставил слънчева инсталация.
Тя не струва непосилен разход. Не коства някакви гигантски усилия. Разбира се, за да са случват нещата с все повече хора, самата държава трябва да преобърне стереотипите си. А и нахлуващите от Европа ветрове да не се реят високо в небесните пространства, а също „да слязат“ ниско при хората.
Множество малки домашни фотоволтаични централи на покривите на жилищни сгради обаче бяха изключени от мрежата и не могат да продават излишъците от произведена електроенергия, която не потребяват за лични нужди. Затова алармира Илиян Илиев. Процесът се развива лавинообразно след промяната в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) през есента на миналата година. Изменението се случи с цел улесняване достъпа на домакинствата до алтернативните енергоизточници и възможността те да произвеждат сами необходимата им електроенергия, а излишъците да връщат в мрежата. „Законодателят включи всичко, което Европейският съюз, изискваше за да се намали бюрокрацията при присъединяването, да се регламентира нетметъринга, енергийните кооперативи. В заключителните разпоредби обаче записаха, че енергоразпределителните дружества не са длъжни да осигурят всичко това. След обнародването на закона получих писмо от „Енерго Про“, че съобразно промените в закона, не са длъжни да изкупуват произведената елетроенергия от домашната ми централа на покрива и прекратяват договора.“ Това разказа Илиев, според когото „променихме закона така, че да звучи много добре за пред Европейската комисия, но всъщност да не стимулира използването на ВЕИ от домакинствата“.
За зелените политика, икономика, за ВЕИ, неизбежното развитие, за личния опит… – чуйте в разговора с Илиян Илиев:
СПОДЕЛИ!
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Тази статия е създадена с подкрепата на сдружение „Про веритас“ и сайта zaistinata.com в рамките на проекта „Развитие на независима регионална журналистика“.