Предизвикателството
Влажните зони са част от нашето природно богатство. Те са специфични типове екосистеми, чието съществуване и функциониране носи редица екологични, социални и икономически ползи. Проумяването и правилното комуникиране на тези ползи може да има голямо значение за опазването на влажните зони, като създаде необходимата обществена и политическа подкрепа. Влажните зони осигуряват поддържане на воден режим и превенция на наводнения, стабилизиране на брега, пречистване на водите, поддържане на високо биологично разнообразие, рекреация и туризъм, ограничаване и адаптация към климатичните промени.
Влажните зони са сред типовете екосистеми, които са повлияни в най-голяма степен от човешката дейност. Това е довело до тяхното значително намаляване като покритие и загуба на свързаното с тях биологично разнообразие. Неблагоприятното антропогенно влияние се засилва с презастрояването и замърсяването на водите в традиционните курорти за отдих по Черноморието и търсенето на по-екологични алтернативи за рекреация. Местните хора в малки населени места като Дуранкулак и Езерец се оплакват от отпадъците и мръсотията, които оставят след себе си туристите през няколкото летни месеци (в малките населени места липсва разделно събиране на отпадъци). Те започват да гледат на летовниците като на необходимото зло, а не като на възможност за устойчиво развитие и икономически просперитет на района им.
Действия
Чрез проекта „Непознатият рай“ искаме да развием екологично съзнание сред местните общности и да насърчим устойчивото ползване и опазване на най-важните природни ресурси и екосистеми – влажните зони, защитените територии и богатото им биоразнообразие в районите на с. Дуранкулак, общ. Шабла (защитена зона „Езеро Дуранкулак“), с. Езерец и гр. Шабла (защитена зона „Шабла-Езерец“), с. Казашко, общ. Варна (защитена местност Казашко) и с. Страшимирово, общ. Белослав (защитена местност Ятата). За целта ще изработим 5 късометражни филма и 5 репортажа за защитените зони, режимите им на опазване и възможностите, които предоставят на местните хора.
Чрез ресурсите на неформалното образование искаме да променим нагласите на младите хора, като насърчим младежката инициатива за генериране на идеи и проекти в полза на местните общности, развиващи и опазващи местните природни ресурси. Затова ще проведем 4 обучителни срещи с младежи от Шабленско и Варненско. Под формата на интерактивен урок и ролева игра, те ще учат и генерират идеи за устойчивото ползване на защитените зони и развитието на района, в който живеят.
Искаме да променим нагласите на местните хора, че туристите идват за кратко и оставят след себе си тонове отпадъци, унищожавайки природата и поминъка им. За целта ще проведем демонстрационна практика за устойчив туризъм – 4-дневен еколагер в с. Езерец. Искаме да промотираме природното богатство и практики за устойчивото ползване на влажните зони, защитените територии и богатото им биоразнообразие в района на Дуранкулак, Езерец, Шабла, Казашко и Страшимирово.
Резултати
Изработени и популяризирани пет късометражни филма, в това число четири – за природното богатство, режимите на опазване, устойчивото ползване природните ресурси и екосистеми в защитените територии – езеро Дуранкулак, защитена зона „Шабла-Езерец“ (Шабленското и Езерецко езеро), ЗМ „Казашко“ и ЗМ „Ятата“, както и на един филм, представяш устойчиви практики и модели за икономическо развитие на тези райони.
Изработен и приложен модел за неформалното образование на младежи в областта на опазването на околната среда и гражданската активност.
Повишени и споделени знания и развито екологично мислене сред младите хора, живеещи в населени места в близост до защитените територии – Шабла, Белослав, Варна.
Генерирани идеи и предложения за устойчиво развитие на малките населени места в близост защитените територии – Дуранкулак, Езерец, Шабла, Казашко и Страшимирово, и предоставянето им на местните власти.
Популяризирани устойчиви начини на отдих и рекреация на територията на защитени зони по Северното Черноморие, осведоменост на гражданите по отношение на разрешителните режими и режимите на опазване на териториите.
Създадени икономически и граждански активни групи сред местните общности.
Координатор на проекта:
Илиян Илиев
тел.: 0887 35 11 41
e-mail: pecsd.us@gmail.com
Партньори:
Този материал е създаден благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.