Предизвикателството
Пчелата е определена за най-важното животно на планетата от института Earthwatch след дебат на Кралското географско дружество в Лондон през 2019 г. Въпреки това оцеляването й е застрашено заради интензивното земеделие, климатичните промени и урбанизацията. В ЕС днес изчезват един от всеки три вида пчели. Около 20% от застрашените от изчезване пчели са уникални (присъстват само в своя географски район). През 2023 г. Европейската комисия обяви мерки за борба с намаляването на насекомите опрашители. Целта е да се спре намаляването на популацията им, защото е от решаващо значение за повечето селскостопански култури. Към 2020 г. в България има около 500 000 колонии пчели. По данни на МС около 51 000 души у нас се занимават с пчеларство.
Опазването на пчелите е изключително важно, защото:
- извършват около 80% от опрашването на растенията;
- поддържат биоразнообразието;
- са важен индикатор за здравето на околната среда;
- произвеждат мед, восък, прополис, пчелно млечице – важни съставки в хранителните и фармацевтични продукти;
- са важен поминък за българската икономика и култура.
Въпреки че през последните години темите за опазването на биоразнообразието, пчелите, климатични промени присъстват в публичното пространство, хората не могат да се докоснат до практическите аспекти на проблема и не знаят как биха могли да помогнат.
В областите Варна и Добрич има много пчелари, селскостопански гимназии и университети, в които се изучава екология и земеделие. Добруджа е житницата на България, земеделски район, пряко зависим от опрашителите. В община Шабла и в близост до Варна се намират защитени зони, изключително важни за биоразнообразието на България и Европа.
В село Езерец има пчеларски ферми, директно свързани и с местното земеделие, и със защитени зони и биоразнообразието. През последните години те сигнализират за висока годишна смъртност на пчелните семейства, която достига между 20 и 40% , както и намаляване количеството произведен мед от един кошер. За това приемат за своя мисия да работят на местно ниво в сферата на образованието и екологията с цел да информират подрастващите, а чрез тях и възрастните за проблема. Тяхната мисия съвпада с тази на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие. Затова обединяват усилия за реализацията на проекта.
Действия
- Изработване на късометражен образователен филм, който ще заснемем в района на с. Езерец в пчеларската ферма на Красимир Костов, който ще представи живота на пчелите, връзката им със земеделието, биоразнообразието и хората. Късометражният филм ще се изработи от Свилена Ганева – журналист-член на организацията и Георги Кръстев – режисьор и оператор, които вече имат опит в тази сфера. (май-юли 2024 г.)
- Изработване на образователна педагогическа кутия с интерактивни и забавни игри по френска методология. Това ще бъде извършено от Елен Сабатини с помощта на пчеларя Красимир Костов. Целта да се предложи на учениците активно учене чрез преживяване и игри. Част от материалите ще се нуждаят на дизайнерска и печатна изработка. Дейността ще се изпълнява от кукления сценограф Крум Крумов, който ще изработи тримерен уголемен модел на пчела за опознаване морфологията и функциите на пчелата по впечатляващ и забавен начин. (април – август 2024 г.)
- Организиране на практическо обучение под формата на еколагер в с. Езерец, общ. Шабла, в близост до пчеларска ферма „Градината на пчелите“ на Красимир Костов. Ще бъде посетена фермата „Градината на пчелите“. Ще бъде прожектиран образователния филм. Ще бъде демонстрирано използването на педагогическата кутия и разглобяемия уголемен макет на пчела съвместно с местни деца. Ще се обучават да изработват сламен кошер. Ще участват в практически пчеларски дейности. В еколагера ще бъдат обучени 10 души от Елен Сабатини. Период: последната седмица на август 2024 г.
- Организиране на две срещи в област Варна и в област Добрич с 30 представители на учебни заведения, школи и читалища за промотиране на образователния модул „Опознай пчелите, опазвай природата“. Период – септември – октомври.
Резултати
Информирани на над 50 000 души на територията на Варненска и Добричка области за ролята на пчелите и опазването чрез излъчване и промотиране на образователен късометражен филм. Създадена активна позиция и действия от местните общности за опазване на пчелите, които ще потърсят контакт и съдействие от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие за реализация на инициативи в тази област.
Създаден образователен модул за ученици „Опознай пчелите, опазвай природата“ с цел получаване на конкретни практически знания за ролята на пчелите за биоразнообразието и бъдещето на Земята;
Обучени 10 педагози, обучители, аниматори, студенти във Варненска и Добричка области да работят с образователния модул „Опознай пчелите, опазвай природата“;
Повишен капацитет на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие за предоставяне на образователни услуги за деца и младежи.
Промотиран на живо на образователен модул „Опознай пчелите, опазвай природата“ сред над 30 педагози, обучители, аниматори, лидери на местни общности, активисти и младежи във Варненска и Добричка области.
Координатор на проекта:
Елен Сабатини
тел.: 0886 4 11 863
e-mail: lienuchka@gmail.com
Партньори:
Проектът „Опознай пчелите, опазвай бъдещето си!“ се осъществява с финансовата подкрепа на Виваком Регионален Грант.