Община Варна е на 26-о място в рейтинга за активна прозрачност сред 193 общини у нас. Данните са от „Граждански одит на активната прозрачност 2021″ на Програма достъп до информация. На картата на прозрачността Варненската община е с 25,5 точки от 30 възможни. Отличници в региона са Девня и Добрич – с 29 точки, и Балчик – с 28. На първо място в общинската класация за страната заема Търговище, а третото си поделят – Девня и Добрич.
Резултатите от проучването, извършено между 1 март и 30 април 2021 г., бяха представени на нарочна пресконференция днес. Рейтингът е изчислен на база три основни групи критерии – „Изпълнение на задълженията по закон за достъп до информация“, „Секция Достъп до информация“ и „Бюджетна и финансова прозрачност и интегритет“. Най-слабо е изпълнението на показателите на Община Варна в „Секция Достъп до информация“. Оказва се, че не са актуализирани вътрешните правила в съответствие с промените на Закона за достъп до информация (ЗДОИ) от декември 2015 г. Няма я задължителната секция за публикуване на информация, предоставена повече от три пъти по заявления за достъп. Няма публикувани списъци на разсекретени документи. Няма и публикуван текст за реда за достъп до публичните регистри, които поддържа администрацията. Липсва и информация за реда, условията и таксите за повторно използване на информация от обществения сектор. Минус по отношение на бюджетната и финансова прозрачност е липсата на публикуван проектобюджет на общината.
93% от проучените интернет страници на институциите имат създадена секция „Достъп до информация“, посочват от Програма достъп до информация. По съдържание обаче отличниците не са много, отбелязват от там. В 59 на сто от сайтовете секцията „Достъп до информация“ се намира в основното меню, в останалите е по-трудно откриваема. 76% от институциите са актуализирали вътрешните правила в съответствие с промените в ЗДОИ от 2015 г.
На подадените общо 563 заявления за достъп до информация за целите на проучването, са получени 476 отговора в законоустановения 14-дневен срок. На 27 не е отговорено. През миналата година не получилите отговор заявления за достъп са били 66. През 2021 г. има регистриран само един отказ за достъп – на ДФ „Земеделие“, със странния мотив, че информацията е налична на сайта, като е посочен и линк към нея.
В общия рейтинг на активна прозрачност на 277 институции у нас, варненските заемат следните места:
29 – Община Варна
41 – Байсейнова дирекция Черноморски район
65 – Регионално управление на образованието – Варна
113 – Областна дирекция „Земеделие“ – Варна
130 – Областна администрация Варна
142 – Регионална здравна инспекция
144 – Регионална инспекция по околна среда и води – Варна
210 – Областна дирекция на вътрешните работи – Варна
247 – Регионална дирекция по горите – Варна
Проучването на Програма достъп до информация е обхванало общо 85 индикатори, групирани в 5 секции, сред които публикации на интернет страниците на институциите, свързани с институционална и оперативна информация, публикувани актове, проектозакони, проектонаредби, обществени поръчки, секции „Достъп до обществена информация“, работа с електронно заявление и др.
Проучването е извършено в рамките на проект Форум „Достъп до информация“ с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.