Шестима читатели на ЕкоВарна отговориха на въпросите от куиза-игра за Дуранкулашко и Шабленско езера, посветена на Деня на влажните зони – 2 февруари. Двама от тях – Нина Аврамова и Димитър са дали отговори на въпросите и на двата куиза. Според Нина ЗМ “Шабленско езеро“ може да стане елемент от икономическото и социално развитие на община Шабла, като се подпомага научно-изследователската дейност, правенето на лагери за деца с цел образование за природата и поставянето на различни наблюдателници за птици в близост.
За да се опази биоразнообразието в ЗМ „Дуранкулашко езеро“ трябва „да се намесваме минимално в естествените процеси, протичащи във влажните зони“, смята читателката.
Нина Аврамова получава тениска с логото „Непознатият рай“. За Димитър, Деси, Мария Борисова, Елена Кулева и Венета Димитрова сме подготвили тетрадка с животни, обитаващи влажни зони по Черноморието.
Заповядайте да получите наградите си в някои от нашите „зелени“ петъци между 9 и 17,30 ч в офиса ни на ул. „Сава Радулов“ 14 във Варна. За целта е необходимо единствено да посочите имейла, от който сте изпратили отговорите на куиза.
Ето филмите, които вдъхновиха нашите участници: „Езерото с душа на север от Варна“ и „Магията на щастието, скрита в древно езеро“.
Ето и част от отговорите на участници ни:
Как ЗМ “Шабленско езеро“ може да стане елемент от икономическото и социално развитие на община Шабла?
М. Борисова: Чрез развитие на еко туризъм и сертификат ,,вие посетихте най-източната точка на България“ за всички, посетили фара на Шабла
В. Димитрова: Премахване на оградите, туристически тур с лодка и местен гид, полет над езерата с балон, използване на тръстиката за еко продукти или гориво – примерно производство пелети.
Димитър: Повече поддържани пътеки между езерото и околните населени места. Засаждане на дървета покрай тях/където е възможно/.
Деси: Като историята му се разказва и показва на всички.
Н. Аврамова: Като подпомага научно-изследователската дейност, правенето на лагери за деца с цел образование за природата и поставянето на различни наблюдателници за птици в близост.
Опазването на ЗМ „Шабленско езеро“ зависи от нас. Какво трябва да се направи, за да се опази биоразнообразието във влажната зона?
М. Борисова: Всеки посетител да бъде отговорен за опазването на прекрасната природа и биоразнообразие!
В. Димитрова: Почистване на тръстиката, регулиран достъп до езерата, популяризиране на важността на влажните зони. Еко обучение за децата и учениците. Конкурс за рисунка – пак за популяризиране.
Деси: Да се разговаря повече и да има по-голяма разгласа сред местните. Ако те знаят сред какво живеят и го пазят, и други ще последват примера им.
Опазването на ЗМ „Дуранкулашко езеро“ зависи от нас. Какво трябва да се направи, за да се опази биоразнообразието във влажната зона?
Димитър: По-голям контрол срещу бракониери.
Е. Кулева: Да не се допуска незаконния лов и риболов, както и всяка друга човешка намеса, която да доведе да нарушение на биоразнообразието в региона.
Н. Аврамова: Да се намесваме минимално в естествените процеси, протичащи във влажните зони.
Вижте и другите филми от поредицата „Непознатият рай“: