Автор: Свилена Велчева

Точно преди 54 години, на 2 февруари, в град Рамсар, Иран, е приета Рамсарската конвенция за влажните зони. Тя е първият глобален международен договор за опазване и устойчиво ползване на природните ресурси в съвременната история. Все още това е единственият договор, насочен към специфични екосистеми, каквито са влажните зони.

По повод днешния Световен ден на влажните зони ви предлагаме да научите нещо повече за тях и да спечелите подарък.

В списъка на Конвенцията от Рамсар България е представена с 11 влажни зони. Това са “Атанасовско езеро”“Комплекс Беленски острови”“Дуранкулашко езеро”“Остров Ибиша”“Шабленско езеро”“Местността Пода”“Поморийско езеро”“Комплекс Ропотамо”“Езеро Сребърна”“Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато“.

Две от тези места се намират по Северното Черноморие. Ще ви заведем до тях чрез нашите късометражни филми. Вижте „Езерото с душа на север от Варна“ и „Магията на щастието, скрита в древно езеро“. Открийте този непознат рай! Решете куизите, посветени на двете езера:

Куиз „Шабленско езеро“

Куиз „Дуранкулашко езеро“

Петима, дали на най-интересните отговори за опазване на езерата, ще получат подарък от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Някои от вас ще се сдобият с тениски с логото „Непознатият рай“, а други – с тетрадки с животни, обитаващи влажни зони по Черноморието.

Влажни зони представляват тресавища, блата, заливи, мочурища, лагуни… Те ни предпазват от наводнения, защото поглъщат излишната вода по време на проливни дъждове.

Макар че влажните зони сумарно покриват малка площ (около 6% от Земята), те са едни от най-богатите екосистеми по отношение на видово разнообразие. 2/3 от рибата в световен мащаб прекарва поне част от живота си в тях.

Тези типове екосистеми абсорбират милиони тонове въглерод всяка година и така намаляват ефекта от глобалното затопляне.

Снимки: Георги Кръстев

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина