Ученици на възраст между 11 и 19 години бяха отличени като „черноморски будители на бъдещето“ по време на конкурс, организиран от Община Шабла и Института по рибни ресурси – Варна. Младежите трябва трябваше да предложат обосновано решение на екологичен проблем, което да представят под форманта на презентация. Чрез нея журито оценява загрижеността им за природните ресурси и активното им отношение към опазването им.
36 ученици от цялата страна изпратиха проекти, индивидуално или в екип. Те бяха оценени от жури от представители на Институт по рибни ресурси – Варна, Селскостопанска академия, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и Морски клуб.
Наградите връчи Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие в Международния ден на Черно море.
В категория „Замърсяване на водите“ бяха отличени Сибел Селяйдин, на 13 г. от Русе за проекта й „Пластмасовите отпадъци в Черно море“, и Ваня Нуси – деветокласничка от ЧПГТП „Райко Цончев“ – Добрич. Поощрителни награди получиха Филип Ръжгев от Белене и Преслава Ненова от Несебър.
В „Ресурси (флора и фауна)“ призът отиде в Мартина Димитрова, която анализира „Биоресурсите на световния океан – възможности и заплахи“. На второ място е екип петокласници от СУ „Асен Златаров“ – гр. Шабла – Ивана Ангелова, Петко Франгов и Ралица Маринова.
Поощренията отидоха Янислав Дончев от Белене и Ивон Великова от Шабла.
За най-добри проекти в категория „Глобално затопляне“ бяха признати тези на Филип Настев от Балчик, който е работил по проблема „Енергия от морските вълни“, и на Християна Младенова от Велико Търново, която писа за „Глобално затопляне – какво е въздействието върху света“.
Поощрителни награди получиха екипа шестокласнички от Бургас – Жасмина и Надежда Кисикови, както и седмокласникът от Шабла – Дениз Хюсеин.
Отличията в категория „Храни на бъдещето“ бяха връчени на Ивайло Михов, 9 кл. от Шабла за проекта „Глобализация на хранителния пазар“ и на Елена Минчева, 5 клас, от Белене за „Бъдещето на храната“.
Поощренията бяха за Давид Марчев, 6 кл., от Шабла за „Суперхраните на Черно море“ и Даниела Димова, 8 кл, от ПГИТ „Рачо Стоянов“ за „Храни на бъдещето“.
Отличените проекти ще получат преживяване – един ден в община Шабла с разходка по скалистия бряг на село Тюленово (разходка с каяк, ако времето позволява), посещение на фар Шабла и Зелен образователен център, на Археологически комплекс Дуранкулак – Хаманджия с наблюдение на птици и предметни награди.