Автор: Илиян Илиев

В последния ден на март една новина фокусира вниманието на варненци за цяла седмица. Любителите на сутрешните разходки по плажа откриха, че десетки метри от Варненския залив е замърсен от петролни продукти.

На следващия ден сутрешните блокове на националните телевизии я направиха достояние на всички ни. В целия информационен поток през седмицата ключово беше участието на директора на РИОСВ – Варна в „Тази сутрин“ по БТВ. Той разказа как ще бъде свикан кризисен щаб в Областна администрация. Как той ще обяви бедствено положение. Как виновните категорично ще бъдат наказани. И как съветът ще трябва да обсъди предоставяне на финансова помощ за концесионерите на плажа, защото в концесионните договори не влизат „действия в екстремни ситуации“ и затова държавата ще трябва да се погрижи. Постави под въпрос и как ще бъдат изчистени камъните. Цялото интервю много напомни стила на интервютата давани от лидера на ДПС – Ново начало.

Същия ден в Областна администрация – Варна, беше свикан Щаб за изпълнение на областния план при защита от бедствия и бедственото положение беше формализирано.

Информацията не спря до тук: Разбрахме, че замърсяването най-вероятно е причинено от кораб, който е бил на рейд във Варненския залив, но пък проверката не могла да установи злосторника. За това всички 250 страници с констатациите на Дирекция „Морска администрация“ ще бъдат предадени на Икономическа полиция. Разбрахме, че веднага са взети мерки за изчистване на плажа, но как ще стане изчистването на камъните не е ясно. Разбрахме, че има сателитни снимки, показващи нефтено петно на 16 км навътре в морето срещу нос Галата, но може и да не е било точно така. Разбрахме, че контролиращите инспекции обхождат плажовете, вземат проби за анализ и дават предписания. Разбрахме, че най-важното е да спасим туристическия сезон. И как само си отдъхнахме като стана ясно, че на Златни пясъци и Св. св. Константин и Елена всичко е ОК! Варненци, риби, флора и фауна останаха да разчитат на дадените на концесионера предписания – събраният с нефтопродукти материал да се предаде на регламентирани за целта депа за последваща по стандартите процедура и преработка.

Официално за обществото всичко приключи в петък, когато сформираната за случая Междуведомствената комисия отмени бедственото положение, след като чувалите със събраните петролни продукти са били изнесени от плажа.

Не официално няколко въпроса, остават без отговор: Само пясъка ли ще бъде почистен? А камъните? Или за тях ще разчитаме морето да си свърши работата? А петролното петно в морето? Кога ще излязат резултатите от пробите и ще бъдат ли оповестени? Ще компенсира ли и с каква сума държавата концесионера за направените извънредни разходи по почистването? Как тази сума ще бъде сметната, след като нямаме практика при справянето с подобни бедствия? Ще бъде ли спазено предписанието, събраното да отиде на специализирани сметища? На кое сметище бяха извозени събраните чували временно? Каква е стандартната процедура за преработка на събрания отпадък и къде ще бъде извършена? Кой е оторизиран да следи и контролира изпълнението на предписанието? Колко ще струва (Total) справянето с бедственото положение? Съизмерима ли ще бъде наложената глобата за извършителя (по норматив максимум до 150 000 лева) спрямо предоставената за компенсация сума? И в крайна сметка ще бъде ли намерен виновникът или каквото било – било, държавата (т.е. всички ние) ще платим всичко?

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина