Автор: Свилена Велчева

12 години след масовите протести във Варна, завършили със самозапалването на Пламен Горанов и оставката на кмета Кирил Йорданов, вълна от недоволство отново се надига сред варненци. Повече от 200 души излязоха на протестно шествие, което тръгна от сградата на Община Варна и стигна до изсечените по-рано тази седмица дървета на Алея Първа.

Протестът днес реално започна още през 2012 г. с приемането на Общия устройствен план на Варна, заяви Свилен Стойчев от „Варна диша“ – организатор на събитието. Предложеният тогава план предвиждаше голяма част от Морската градина да бъде застроена. Според Стойчев тези намерения са осуетени само на хартия. „13 години по-късно отново започва да се строи на крайбрежната алея и в Морската градина. Искаме това веднъж завинаги да бъде прекратено и Варна да има истинска Морска градина до морето“, каза гражданският активист.

Едно от основните искания на организаторите са крайбрежната алея да стане част от Морската градина, а кметът да издаде строителна забрана на територията на парка. Организаторите настояват още незабавно да бъдат спрени колите по алеята и да започнат проверки на строителството в парка. Сред исканията им фигурира и това „държавата да разтрогне продажбата на варненския бряг на ТИМ“.
На 12 януари започна реализация на проект за изграждане на канализация на крайбрежната алея на стойност 8 млн. лв. Инвеститор е „Холдинг Варна“ – дружеството, което през 2009 г. закупи от държавата 118 дка крайбрежни терени за реализацията на проекта „Алея Първа“.

Две седмици след старта на изкопните работи няколко дървета по пътя на трасето осъмнаха с отрязани стволове. Гледката, разпространена в социалните мрежи, предизвика бурна реакция на недоволство. От Община Варна, дала разрешение за резитбата, заявиха, че глобяват с 10 000 лв. фирмата-изпълнител „заради състоянието на дървета по крайбрежната алея до Трета буна“. От 3 февруари общински служител щял да съблюдава и указва изпълнението на основната резитба на короните на всички пирамидални тополи на до Шокъровия канал, граничещи със Зоопарка. Според разпространеното от дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустройство“ становище „пирамидалната топола е вид с крехка дървесина и същите са на пределна възраст, в недобро фитосанитарно състояние, обвити в бръшлян, а короните им са с голям процент суховършия“. Поради тази причина, според общината, дърветата са опасни както за новоизграждащите се съоръжения, така и за преминаващите граждани, за обитателите и базата на зоологическата градина.“.

Опасенията на варненци са, че районът се разчиства за по-мащабно строителство. През октомври „Холдинг Варна“ депозира инвестиционно намерение за строеж на двуетажен Международен конгресен център в района под Метеорологичната станция. Сградата, както и проектът за канализационен колектор са част задълженията на инвеститора пред държавата за реализация на обекти с обществено предназначение по алеята, обяви преди началото му съизпълнителният директор на „Холдинг Варна“ Милчо Близнаков.

Снимки: Свилена Велчева

Чуйте още какво казаха протестиращите днес:

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина