Автор: Свилена Велчева

Има опасност стотици тонове опасни пестициди да бъдат изгорени край Девня. Възможността това да се случи, при това без обществена поръчка и по неясна технология, е регламентирана със Закона за мерките по време на извънредното положениe. България не разполага с инсталации за обезвреждане на залежали пестициди, гарантиращи спазване изискванията на Стокхолмската конвенция. Това се посочва в отворено писмо на Коалиция „За да остане природа в България“, част от която е и Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР). Въпреки това, проверка на Ecovarna.info показа, че две фирми у нас притежават разрешителни за извършване на наземно изгаряне на опасния отпадък, класифициран с код 20 01 19. И двете са софийски и са получили разрешение за една и съща площадка за третиране на отпадъци от над 3,6 дка в местност Отсреща край Девня. Разрешението на „Екосейф“ ООД е от август миналата година за 1000 тона/годишно, а на „Ви Пи Екосолюшън“ ООД – за същото количество от октомври 2018 г., и то без да е собственик на посочената в документите площадка.

Според описанията на технологичния процес пестицидите ще се изгарят в камерни пещи с периодично действие. Този вид пещи не са подходящи за изгаряне на опасни отпадъци, в т.ч. пестициди, поради редица технически съображения, посочват в писмото до екоминистерството природозащитниците. Според тях съществува риск от непълно изгаряне заради липса на достатъчно добър контрол на задължителната минимална температура, както и от образуване на диоксини и фурани – доказано канцерогенни замърсители, трайно увреждащи организма. Няма и яснота за образуващите се от процеса пепел, шлака и отпадъци от пречистването на димните газове.

Липсата на подходящо съоръжения за изгаряне на пестициди у нас се потвърждава и от изказване на Георги Марков, главен експерт в Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) през септември миналата година.

По враме на приемането на законовите промени заради извънредното положение министърът на околната среда и водите Емил Димитров заяви пред Парламента: „Тези пестициди, които сме събрали, са от договора ни с Швейцария на времето (през 2010 г. България сключва договор по проект за обезвреждането на пестициди – б.а.). Програмата приключи, но ние сме поели ангажимент да доизчистим. Пестицидите ще бъдат изгорени в единствения инсинератор, който има лиценз. Това е финалът на швейцарската програма. Няма конфликт тук. Защо го създавате?”, попита Димитров.

„Пестицидите са сред най-опасните органични замърсители. Проблемът е, че съхранението им струва твърде скъпо на собствениците им. Ако се извършва правилно обаче, е по-безопасно за хората и околната среда от изгарянето им“, коментира Илиян Илиев от ОЦОСУР.

Като „неправомерно, ненавременно и с много въпросителни“ коментира гласуваното решение със Закона за мерките по време на извънредното положениe Ваня Захариева от сдружение „Дишай, Девня“. „Вярвам, че български и европейски институции ще разследват случая и нещата ще излязат на светло“, смята Захариева. По думите й, гражданско сдружение „Дишай, Девня“ ще съдейства активно това да се случи заради живота и здравето на хората в Девня, Варна, Провадия и съседните населени места.

„Извънредното положение в България и други страни в Европа, постановено заради вируса Covid-19, не предполага по никакъв начин изгаряне на токсични вещества без необходими технологии за безопасност. Тъкмо обратното – такова действие крие потенциална заплаха за здравето на хората, живеещи в близост до инсталациите, в които ще се изгарят пестициди“, се посочва в отвореното писмо, адресирано до Министерството на околната среда и водите, Народното събрание, парламентарна комисия по околна среда, главния прокурор, Посолство на Швейцария и Дирекция околна среда към Европейската комисия.

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина