Снимка: Ecovarna.info
Протест на обединението – така са нарекли петата си поред протестна демонстрация жителите на кв. „Виница“, Горна Трака и Евксиноград, които повече от месец се борят за спиране на сечта в местността Коджа Тепе във Варна. Тази неделя – 14 март, в 11,30 ч протестът слиза пред сградата на Общината в центъра на града. Целта е към каузата за запазване на зеления защитен пояс да се присъединят още повече активни граждани.
„Спрете да бъдете апатични и нехайни към случващото се!!! Да се съберем заедно и да изкажем несъгласието си с поредното безумие, което се случва в България!!!“, призовават организаторите във фейсбук събитието.
Исканията им са кратки и ясни:
1. Незабавно спиране на сечта;
2. Възстановяване на горския пояс;
3. Ревизиране на ОУП.
Именно в Общия устройствен план на Варна територията с 60-годишната борова гора, залесена с цел предпазване на района от свлачища и ерозия, е обозначена като „Ок1- зона за ниско застрояване“.
В Горскостопанския план от 2017 г. на Държавно горско стопанство „Варна“, обаче горските имоти, обект на застрояване, продължават да изпълняват „защитна“ функция. В плана е записано, че представляват „иглолистна култура и семенно насаждение, създадено по технически проет за борба с ерозията“.
Повече от 4 дка боров масив е изсечен в края на миналата година в местността Коджа тепе. На мястото на дърветата има инвестиционно намерение за изграждане на еднофамилни сгради. Подобни проекти в по-ранна фаза има и за останалите над 20 дка горски терен.
„Заедно срещу алчността и безхаберието! Да спасим поколенията след нас!“, призовават организаторите на протеста тази неделя.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.