„Климатът на Антарктида става все по-топъл. По времето на нашето пребиваване там почти нямаше сняг. И това се отразява на всички живи организми.“. Това заяви председателят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев, малко преди военният научноизследователски кораб (НИК 421) „Св. св. Кирил и Методий“ да акостира във Варна.
Българските учени изпълняват на Антарктида множество проекти в сферата на микробиологията. На Ледения континент те проучват ендемични организми, от които извличат щамове за направата на нови лекарства срещу съвременни заболявания като рака, например.
По време на 33-ата си полярна експедиция учените работят по повече от 30 проекта. Стартират и напълно нов – за изследване на слънчевата активност, което включва астрофизиката и астрономията в полярните изследвания.
Завършилата полярна експедиция прави българите шестият екип в света, посетил все още непроучения остров Смит в Антарктика. Досега на него са стъпвали само 5 експедиции – на САЩ, Великобритания и три туристически за покоряване на най-високия му връх. За първи път на острова са направени геоложки проучвания от нашите учени. Още първите проби показаха, че вероятно там има тюркоази, заяви Христо Пимпирев. По думите му, Смит (част от Южните Шетландски острови) тепърва ще бъде изучаван, защото е богат на ценни редки метали. Трябва да го проучим, защото след 20 години, когато падне мораториумът, България ще може да ползва тези богатства, допълни проф. Пимпирев Ученият нарече приключилата полярна експедиция една от най-успешните до момента.
Корабът „Св. Св. Кирил и Методий“ акостира на Морска гара Варна в късния следобед. Под командване на кап. II ранг Радко Муевски плаваха 34 души, сред които четири дами и двама румънски курсанти.
За третата си антарктическа мисия корабът е оборудван с нова лаборатория „ЕндуроСат“. По време на пътуването в нея се приемат, обработват и анализират космически данни, събрани от системи за наблюдение на земната и водната повърхност от Космоса. Новата придобивка предоставя на екипажа възможности за наблюдение на корабния трафик, замърсяванията и позволява проследяване на хидрометеорологичната обстановка.
В 33-тата Българска полярна експедиция участват 37 учени, сред които специалисти от Гърция и от Обединените арабски емирства. За първи път тази година в експедицията се включват учени-орнитолози със задачата да изследват разнообразието на видовете птици по време на пътуването, престоя в базата на о-в Ливингстън и обратно. В научната експедиция се включват още сеизмолози и специалист от Института по подводна археология.
НИК 421 „Св. Св. Кирил и Методий“ вече 3 години е част от военния състав на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика. Участвал е вече в три успешни изследователски експедиции на о-в Ливингстън.
Чуйте още какво каза професор Христо Пимпирев