Изминаха точно 200 дни откакто Обществен център за околна среда и устойчиво развитие попита през социалните мрежи: „Кога Община Варна ще си свърши работата?“. Въпросът беше отправен заради ударено от ток дете от осветителен стълб на детска площадка в кв. „Младост“ в края на август миналата година.
Продължаваме да следим случая, защото той засяга пряко устройството и безопасността на градската ни среда. И е свързан със зрелостта на гражданското ни общество, което трябва да изисква не само отговори, но и отговорност от институциите.
„След инцидента е извършена проверка на стълба, който се счита, че е причина за токовия удар. Същият е бил без напрежение по корпуса.“ Това става ясно от приложените документи към прокурорската преписка. Извършено е замерване на всички стълбове около детски площадки в район „Младост“, по корпусите, на които, също не било установено напрежение. На около 20 метра от посочения стълб е намерена счупена разклонителна кутия, която била захранена с напрежение и същата вечер е била обезопасена, съобщават от Районна прокуратура Варна, в отговор на въпрос на Ecovarna.info относно хода на разследването.
В хода на прокурорската проверка било установено, че „травматичните увреждания“ и „временното разстройство на здравето“ на детето представляват лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 1 от Наказателния кодекс. Наблюдаващият прокурор постановява отказ да образува досъдебно производство, тъй като „не е установено умишлено поведение на трето лице, което да е причина за връзка с настъпилите травматични увреждания“. А причиняването на лека телесна повреда по непредпазливост не съставлява инкриминирано деяние по смисъла на Наказателния кодекс, заключават от Районна прокуратура. За да е такова, трябва да е налице средна или тежка телесна повреда.
Родителите на детето са убедени, че някой по веригата не си е свършил работата и обмислят да си търсят правата по съдебен ред.
На 21 август м.г. 12-годишният Димитър извади късмет, по думите на лекарите, и се отърва с изгаряне на дланта и шок след като беше ударен от ток, докато играе на детска площадка до блок 115 в кв. „Младост“. След няколко дни в болница, той беше изписан, а прокуратурата се самосезирала от медийни публикации по случая.
„Митко имаше късмет, но други деца може да нямат. Това е престъпна небрежност. Някой трябва да каже „Царят е гол“ и да накара тези хора да си вършат работата“, заяви тогава Мария Иванова, майка на пострадалото дете. Днес семейството на детето обмисля да заведе частен иск срещу Община Варна.





