Автор: Свилена Велчева
Публикувано на 23/08/2019

Наднормени нива на шум засече Лятната еколаборатория, която мери параметри на околната среда на детска площадка близо до ОУ „Васил Априлов“ в интервала от 11,22 ч до 12,12 мин на 22 август. При извършените 2928 измервания стойностите варират от 47 dB/A до 81,4 dB/A. Средната е 55,8 dB/A. при норма за дневен период за жилищни зони и територии 55 dB/A.

Шумът атакува почти всички органи и системи на човешкия организъм, като се проявява главно в четири насоки: психологично, физиологично въздействие, въздействие върху съня и загуба на слух, съобщават от здравното министерство. Малцина предполагат, че продължителното излагане на наднормени нива на шум води до учестяване на сърдечния и изменения на респираторния ритъм, повишаване на кръвното налягане, забавяне пасажа на храната и различни по степен и вид увреждания на стомаха, изменение количеството на кръвната захар, повишаване на основната обмяна и дори до задържане на вода в организма.

При фините прахови частици беше измерен пик в 11,40 ч с внезапен силен порив на вятъра. Тогава нормата за по-едрите фини прахови частици -ФПЧ10 надвиши три пъти среднодневната норма от 50 мкг/куб. м и стигна 152 мкг/куб. м, което свидетелства за високата запрашеност на улиците и детските площадки. При липса на вятър ФПЧ10 се движи в рамките 9-16 мкг/куб. м. За по-фините прахови частици ФПЧ2,5 пикът отново е в 11,40 ч – 33,3 мкг/куб. м, а през останалото време – около 5 – 7 мкг/куб. м, като при ФПЧ 2,5 има само средногодишна норма, която е 25 мкг/куб. м.

Фините прахови частици са отговорни за засилването на алергиите, асматични пристъпи, дихателни смущения, рак на белия дроб, както и увеличен риск от възпаление на средното ухо на децата. Освен това се предполага, че те имат въздействие върху заболяванията на сърцето и кръвообръщението (например сърдечен инфаркт). Колкото по-малки са частиците, толкова по–дълбоко проникват в белите дробове.

Нивата на гама-фона бяха около 0,12 микросиверта/час при обичайни за Варна стойности около 0,16-0,17.

Измерванията бяха извършени от доброволци по проект „Лятна еколаборатория“, финансиран от програма „Младежки проекти 2019“ на Община Варна.

СПОДЕЛИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина