Автор: Свилена Велчева

30-метров панорамен асансьор, минерален воден център със зони за възстановяване, както и конгресен и събитиен център на два етажа са три от проектите за крайбрежната алея във Варна, които бяха представени днес публично от холдинг „Варна“ пред медии. Реализация може да започне веднага, след получаване на  разрешителни за строеж от Община Варна, съобщи Ивелина Шабан, член на УС на дружеството. Отговорът дойде след брифинг на кмета Благомир Коцев преди ден, по време на който обяви, че настоява за прозрачност на държавните и частните проекти за алеята. До напрежението се стигна след началото на строителството на канализация в района преди месец и изсичане на десетина дървета. Общината наложи 10 000 лв. глоба на инвеститора след остра реакция от обществеността. „Нашето настояване е да бъдат запазени природните дадености на крайбрежната алея и да няма високо строителство“, каза кметът Коцев пред журналисти.

Инвестиция от над 80 млн. лв. планира холдинг „Варна“ на територия от 15 000 кв. м. Три от проектите бяха представени подробно днес от Ивелина Шабан и Милчо Близнаков от УС на холдинга.

Панорамният асансьор ще се намира близо до Делфинариума в Морската градина. Идеята е чрез съоръжението да бъде осигурен по-лесен достъп до алеята, която в момента е откъсната от парка заради ската. По думите на Близнаков, асансьорът ще е с две клетки, които ще работят само през деня, и стълбище, което ще е отворено и нощем. Ползването на съоръжението ще е безплатно. След изграждането му, то ще бъде предложено за стопанисване на Община Варна.

Водният минерален център до него ще разполага с 25-метров басейн и зони с водни пързалки. Той ще представлява двуетажна сграда, в която ще има сауни, масажни кабини, фитнес център, лекарски кабинет и зона за бързо хранене.

Конгресният и събитиен център, за който вече има съгласувателна процедура от Регионалната инспекция по околна среда и води, също ще бъде двуетажен с две зали за около 300 места, офисни и технически помещения.

Максималната височина на сградите ще бъде 8 метра, посочи Ивелина Шабан. По думите й, движението на автомобили през деня по крайбрежната алея, трябва да става, както до момента – до паркинга до Трета буна. Заведенията по алеята също щели да останат, но с единен „дизайн код“ и ангажимента да се грижат за прилежащите площи.

„Очакваме съгласувателни документи и разрешителни от Община Варна. Готовността ни е да започнем веднага, след като получим разрешителните“, заяви Шабан. По думите й, инвестиционният проект може да се реализира в срок от 3 до 5 години.

Според договора между държавата и дружеството, то трябва да инвестира в цялостния проект „Алея първа“ 73,1 милиона лева.

„Холдинг Варна“ е собственик на 118 дка крайбрежни терени във Варна, които през 2009 г. купи от държавата на цена от 50 евро на кв. м. със сертификат за инвеститор клас А.

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина