С приемането на предложението на Европейската комисия за разрешаване на т.нар. нови ГМО, ще се увеличи правната несигурност за животновъдите и фермерите, както и случаите на заведени съдебни дела срещу тях. Това стана ясно днес по време на онлайн брифинг на сдружение „Приятели на Земята Европа“ (Friends of the Earth Europe) с участието на Муте Шимф, активист в кампанията за храни в организацията, Шарлот Лабож, активист във френската неправителствена организация за опазване на пчелите Polynes, както и Зьонке Гутенберг, ръководител „Връзките с обществеността“ в Германската асоциация за храни без генно инженерство (VLOG).
Полското председателство на ЕС се опитва да ускори приемането на предложението на Европейската комисия за широко дерегулиране на новото поколение генетично модифицирани организми (нови ГМО) или на т. нар. „нови геномни техники“, въпреки неясните национални позиции и опасенията относно патентите на генетичен маетриал.
Предложението ще бъде подложено на гласуване от постоянните представителите на страните – членки на ЕС на 12 март, по време на среща на COREPER. Седмица преди срещата от „Приятели на Земята Европа“ заявиха категоричната си позиция против подготвените тестове. Според еколозите дерегулация на ГМО директно ще засили концентрацията на пазара на семена, 60% от който в момента се контролира от четири компании. Ако това се случи, фермерите и животновъдите ще имат по-малък избор по отношение на семената (генетичните ресурси) и ще трябва да сключват договори за лицензи директно със собствениците на патенти – предимно големи компании за семена, заяви Шарлот Лабож.
Според сега действащите директиви всички поколения нови геномни техники се определят като ГМО. Това означава, че те подлежат на регулиране, но могат да бъдат пуснати на пазара, да бъдат разрешени и дори да се отглеждат в Европейския съюз, т.е. те не са забранени. За да получат права и да излязат на пазара обаче, те се нуждаят от разрешение. За да бъдат разрешени, минават през редица проверки по отношение на рисковете за природата и здравето на хората и животните. Освен това, компанията, която иска да пусне на пазара ГМО, трябва да оповести метода за откриването му, след неговото разрешаване. Има изисквания също ГМО да бъдат етикетирани и проследявани по веригата.
Така например, ако купите замразена пица и тя съдържа рапичното масло от генно-модифицирана рапица, това трябва да бъде посочено на етикета, дори ако е само 1 или 2% от общото тегло на продукта. Освен това, проследимостта по веригата гарантира, че фермерите, преработвателите на храни, търговците на дребно или потребителите са информирани дали продуктите съдържат ГМО, т.е. могат да направят информиран избор какво да консумират. Това е гарантирано и в Общия закон за храните.
И в момента новите ГМО могат да се използват в Европейския съюз, но те просто се нуждаят от разрешение, заяви Муте Шимф.
Предложението на Европейската комисия с публикуването на проектозакона на 24 юли м.г., е пълно дерегулиране на 94% от т.нар. нови ГМО. Според Шимф много неясно е определение на новите ГМО, като обосновката е, че те са като конвенционалното генно инженерство.
„Разпоредбите за проследяване и етикетиране са задължителни в законодателството за ГМО. И днес Европейската комисия предлага да се премахнат за повечето от новите ГМО растения“, обобщи екоактивистът. Според нея, това ще има преки последици върху фермерите и животновъдите, тъй като няма да имат възможност за проследяване и за достъп до методите за откриване и идентификация на ГМО. Това според специалиста, се очаква да доведе до увеличаване злоупотребите с патентите на семена. Компаниите, които притежават патенти, ще могат да претендират за права на собственост дори върху растенията, които са били замърсени от патентовани ГМО, или които имат подобна характеристика на тези, обект на патенти, но получени чрез традиционните методи на кръстосване. Това създава възможност фермерите и животновъдите да бъдат преследвани за нарушаване на патентна собственост от големите компании за семена, коментира Шарлот Лабож. За тях ще бъде невъзможно да докажат, че използваният материал не е патентован поради две причини: от една страна, няма да имат достъп до методите за откриване и идентификация, а от друга – няма да имат средствата да секвенират генома на всички семена, които отглеждат или продават.
Преките последици от това ще бъдат фалит или най-малкото – ограничен достъп до семена и генетични ресурси, смятат екоактивистите. В крайна сметка те ще бъдат принудени да преговарят за лицензи със собствениците на патенти, което ще им струва много скъпо, коментираха от „Приятели на Земята Европа“.
В началото на миналата година Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) връчи на областния управител на Варна проф. Андрияна Андреева отворено писмо до министър-председателя акад. Николай Денков и министъра на околната среда и водите Юлиян Попов. Документът представлява призив за гласуване „против“ предложението на Европейската комисия за дерегулиране на ГМО растения, произведени с „нови геномни техники“.