Нова екологична катастрофа заплашва Черно море, след като два руски петролни танкера са били сериозно повредени, причинявайки нефтен разлив. Над 8600 тона нефт има опасност да замърсят водната екосистема. Кадри, разпространени от Прокуратурата на Южния транспорт на Русия, показват, че носът на единия танкер е напълно счупен, като във водата се виждат ивици петрол. Смята се, че и двата танкера са дрейфали, преди да заседнат в морето. Властите в Русия съобщават, че най-малко един член на екипажа е загинал.
Инцидентът е станал в Керченския пролив, който разделя Русия от Крим – украинския полуостров, незаконно анексиран от Москва през 2014 г., , съобщава BBC. Спасителната операция, включваща влекачи, хеликоптери и повече от 50 души персонал, видя 13 членове на екипажа, спасени от един танкер, преди да бъде спряна поради лошо време.
Твърди се, че останалите 14 членове на екипажа на борда на втория танкер имат „всичко необходимо за незабавно поддържане на живота“ на борда си, но изглежда ще бъдат блокирани, докато условията се подобрят.
Президентът Владимир Путин нареди да бъде създадена работна група за справяне с инцидента, оглавявана от вицепремиера Виталий Савелиев – и властите разследват за престъпна небрежност.
Мишел Бокман, анализатор в списанието за корабоплаването Lloyd’s List, съобщава пред BBC, че двата кораба са собственост на компанията Volgatanker и са сравнително малки. Според руски официални лица, цитирани от агенция ТАСС, те са превозвали около 4300 тона нефт всеки.
Танкер, използван за международна търговия с руски суров петрол, обикновено има много по-голям капацитет от около 120 000 тона мъртво тегло, каза Бокман, което означава, че е вероятно тези танкери да са били използвани за транспортиране на петрол през руските реки или в крайбрежни води.
Керченският проток е ключов маршрут за износ на руско зърно и се използва също така за износ на суров нефт, мазут и втечнен природен газ.
През 2007 г. друг петролен танкер, Volgoneft-139, се разцепи наполовина по време на буря, докато беше закотвен край Керченския проток, разливайки повече от 1000 тона петрол.
Вносът на руски петрол е строго санкциониран от съюзниците на Украйна, откакто Кремъл нареди пълномащабно нахлуване в страната през февруари 2022 г.
През последните години Русия беше обвинена, че използва така наречения призрачен флот от танкери, които често са зле поддържани и нямат подходяща застраховка, за да пренася петрол и да заобикаля санкциите – въпреки че Бокман каза, че не изглежда танкерите, участващи в инцидента в неделя, да са част от този флот.