Автор: Свилена Велчева

За втора поредна година Ecovarna.info е отличена в категория „Зелено перо“ на превърналия се в традиция конкурс за чиста журналистика Web Report. След като миналата година материалът „Побити камъни – побита с отпадъци история в сегашно време“  грабна голямата награда за журналистика на екологична тематика у нас, тази година в полезрението на престижното жури попадна „Дестинация „Отпадъци“ – 2“. Разследването за вноса на отпадъци през пристанище „Варна“ на журналиста и член на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Свилена Велчева, заслужи почетното трето място тази година. Това нареди Ecovarna.info до бТВ и „Капитал“, които също се качиха на почетната стълбичка. Голямата награда „Зелено перо“ тази година отиде при Марин Николов от bTV за материала „Златните“ пресъхнали язовири на България“. Разследването разказва как спешни ремонти на водоеми вече 7 години не са извършени, въпреки че поръчката е възложена при това само на една фирма и без конкурс. Второто място бе за Румяна Гочева от „Капитал“ с „Няма нищо по-лошо от слънчевото време“.

Обществен център за околна среда и устойчиво развитие вече 10-ата година следи темата за вноса на отпадъци за изгаряне у нас. Отличието показва, че тя е важна и актуална и за обществото ни, и трябва да продължаваме да натискаме алармата за проблема“, заяви Илиян Илиев, един от създателите на сдружението.

„Зелено перо“ за втора поредна година показа, че няма малки и големи медии, когато става дума за независима и обективна журналистика. „Дестинация „Отпадъци“ – 2“ е продължение на „Дестинация Отпадъци“ от 2020 г. и показа, че прогнозите ни за развитието и мащаба на проблема са се сбъднали“, коментира авторът на статията.

В осмото издание на конкурса компетентна и прозрачна оценка на творбите дадоха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, водещият на „120 минути“ по bTV Светослав Иванов, Николай Петров, старши редактор и водещ на програма „Хоризонт“ – БНР, Методи Владимиров – водещ и изпълнителен продуцент „Новини“ в NOVA, журналистът и писател Анна Заркова, журналистът и основател на кампанията „Будител на годината“ Ива Дойчинова, главният редактор на Dir.bg Никола Костадинов, журналистът и сценарист Ваня Николова, главният редактор на OFFNews.bg Владимир Йончев, председателят на Българската асоциация на спортните журналисти Найден Тодоров, главният редактор на „Мениджър Нюз“ Ирина Велева, Евгени Димитров – основател на агенция „Булфото“, Илияна Захариева – директор „Корпоративни комуникации“ в А1, и Александър Попов – главен редактор на Dnes.bg. А в журито тази година се включиха и Георги Любенов – автор и водещ на „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ1, както и главният редактор на „Капитал“ – Ивайло Станчев.

Авторите на най-добрите авторски материали през последната година получиха призовете си на специална церемония в зала Event Space 2020 в София. Общо 13 майстори на словото бяха отличени в категориите „Общество“, „Икономика“, „Истински истории“, „Култура и изкуство“, „Технологии“, „Спорт“, „Видеорепортаж“, „Фоторепортаж“, „Подкаст“, „Млад автор“, „Гореща точка“, „Зелено перо“ и „Журналистическо майсторство“.

Водещи на церемонията по награждаването бяха Светла Тонева и Явор Ралинов от видеоотдела на Dir.bg. Събитието беше открито от оперативния директор на Dir.bg Иван Брайков.

„За поредна година ще връчим наградите, но по-важното е, че отново ще си кажем честно и ясно, че журналистиката има смисъл особено когато е направена чиста. През изминалите 8 години конкурсът на Dir.bg потвърди, че качествената журналистика не е мираж, тя съществува, тя диша и се бори, а както ще видим тази вечер – тя печели“, каза Иван Брайков. По думите на оперативния директор на Dir.bg журналистите не са просто хроникьори, а будители и понякога спасители.

Снимки: Росица Цонева

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина