Обединено шествие срещу изгарянето на отпадъци у нас и за по-чист въздух ще тръгне днес в 18 ч от Министерството на здравеопазването до Министерството на околната среда и водите (МОСВ). В него ще вземат участие и граждани от Девня и сдружение „Дишай, Девня“.
В 19 ч ще бъде открита изложба в Дом на киното (до МОСВ) с фотографии на Теодора Георгиева от „Дишай, Девня“. Снимките показват реалността, в която хората от Долината на голямата химия живеят.
През последните години Девня е предпочитано място за горене и съхранение на отпадъци. Тук се намира и единствената страната фирма, която може да гори излезли от употреба пестициди. Тук е една от двете инсталации у нас, където се горят болнични отпадъци. В „Девня цимент“ се изгарят ежеседмично тонове вносни отпадъци, внасяни през „Пристанище Варна“. На дневен ред за одобрение е още едно инвестиционно предложение – на фирма „Екосейф“ за инсталация за горене на азбест и опасни отпадъци. От град на голямата химия в последните години Девня се превърна в град на боклука, заявява председателят на сдружение „Дишай, Девня“ Ваня Захариева. Сдружението е учредено в началото на 2020 г. от седем жени. За пръв път в историята на този индустриален град, граждани се организират и започват общественополезна дейност за опазване на околната среда. Чуйте интервю с Ваня Захариева тук:
По-рано днес девненци участваха в мълчалив протест пред Министерството на околната среда и водите с няколко снимки-картини с искане за среща с министъра.
Протестните действия се организират съвместно със сдружение „За Земята“. Софиянци протестират срещу търга за изпълнител на мега проекта за инсинератор в София и опасно замърсения въздух в столицата. Инсталациите за изгаряне на отпадъци ще означават още източници на фини прахови частици, тежки метали, парникови газове, диоксини, твърдят природозащитниците. Те са скъпо и опасно за здравето разхищение на енергия, суровини и обществени средства, заявяват от „За Земята“. Заедно с „Дишай, Девня“ и Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, те внесоха отворено писмо до здравното и екологичното министерство с искания за дългосрочна промяна в управлението на отпадъците, строг контрол върху замърсителите и спиране вноса на отпадъци за изгаряне.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.