Предизвикателството

Учените все по-често алармират как човешката дейност влияе върху климатичните промени. Политиците от Европейския съюз са поставили проблема приоритетно в разработваните зелени политики. Частни компании включват въглеродно неутрални дейности в своята дейност, за да подпомагат процесите. На този фон България изостава. Това от части се дължи и на пасивността на българското училище към темата. Варненските училища не правят изключения. Не се говори за проблема масово. Темата не се представя по интересен начин така, че да заинтригува учениците. Това рефлектира върху пасивност сред младежите по отношение на екологичната тематика. Днес си даваме ясна сметка за необходимостта да привлечем към проблема подрастващите. Да я направим темата за климатичните промени видима и интересна. Трябва да привлечем повече учители на наша страна. Ние в Обществен център за околна среда и устойчиво развитие от години работим по темата. Нашият член Апостол Пенков на доброволни начала преведе на български симулационния модел En-ROADS (разработен от Climate Interactive и MIT Sloan Sustainability Initiative). Това е инструмент, предназначен да подпомага образователните процеси. С този проект искаме да активираме младите в посока решаване на климатичните проблеми.

Действия

Над 250 ученици между 8 и 12 клас във Варна преминаха през обучение за климатичните промени през учебната 2023/2024 г. С помощта на специално разработения глобален онлайн симулатор – EnROADS, учениците се запознаха с влиянието на човешката дейност върху климата. В рамките на един учебен час по география и икономика, биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда или час на класа, учениците влизаха в ролята на политици, индустриалци, земеделци, еколози и предлагаха решения за намаляване на глобалното затопляне. Мисията ни е да въведем онлайн симулатора в учебните програми в училищата във Варна. За целта обучихме 20 учители да работят с образователния софтуер, който след това да приложат в преподавателската си практика в часовете по география, химия, биология или в часа на класния ръководител. За да разберат повече ученици как решенията им влияят върху ефектите от глобалното затопляне, подготвихме видео учебно съдържание по темата.

Резултати

20 обучени учители, които да могат да използват образователния инструмент „Симулационен модел En-ROADS“ в своята преподавателска практика.

Над 250 ученици, преминали през обученията със „Симулационен модел En-ROADS“.

Практически онлайн инструмент „Как да обясним промените в климата със симулационния модел на En-ROADS“ в помощ на учители, ментори, лидери на екипи.

Ако симулаторът бъде припознат като полезен инструмент в работата на българския учител, можем да очакваме, че темата ще достигне до десетки хиляди ученици.

Координатор на проекта:

илиан илиев

Илиян Илиев
тел.: 0887 35 11 41
e-mail: pecsd.us@gmail.com

Партньори:

Проектът „Симулатор – стимулатор“ се осъществява с финансовата подкрепа на Vivacom Fund.