Обществен център за околна среда и устойчиво развитие ще внесе предложение до новия министър на околната среда и водите Манол Генов за спешно изработване на планове за управление на защитените местности „Казашко“ и „Ятата“ край Варна.
Предвид, че се намират до силно урбанизиран район и в непосредствена близост до промишлената зона на Варна, защитените територии са застрашени от незаконно строителство, нерегламентирано изхвърляне на отпадъци, замърсяване и бракониерство, се посочва в искането.
Регионалните планове за развитие не вземат предвид наличието на ЗМ “Ятата” и все още съществуват намерения за изграждане на железопътна линия през мястото. В Общия устройствен план на Варна пък е заложено изграждане на втори мост над Варненско езеро на западната част на ЗМ „Казашко“. Проекто-идеята е финансово необоснована, но е сред най-големите заплахи за защитената територия, пише в предложението.
По данни на Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна, само за периода януари 2022 – март 2023 г. за територията на защитена зона „Варненско-Белославско езеро” има издадени 10 решение за съгласуване на инвестиционни предложения и 17 решения за проекти. Въпреки че са извън границите на ЗМ „Казашко“, те са индикация за инвестиционния натиск на границите на зоната, смятат еколозите.
„Като заинтересована страна от развитието и опазването на тези две защитени местности смятаме, че е наложително приемането на планове за управлението им. Те биха осигурили стратегическа рамка за опазване на природните ресурси и устойчивото им развитие, както и биха минимизирали заплахите за тези уникални територии“, заявява Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.
Всеки, който желае да подкрепи подписката за приемане на планове за управление на двете защитени местности до Варна, може да го направи до средата на февруари в офиса на сдружението на ул. „Сава Радулов“ 14 всеки петък от 9 до 17,30 ч, когато се провежда и инициативата „Зелени петъци“.
Идеята за предложение до Министерството на околната среда и водите възниква по време на едно от обученията с ученици от Хуманитарната гимназия „К. Преславски“ във Варна. В рамките на два месеца еколози от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие организираха няколко открити урока за значението на влажните зони с над 150 ученици от три училища във Варна и Добрич. По време на тях младежите генерираха идеи за това как да развиваме устойчиво влажните зони и териториите около тях. Изгледаха филмите, които бяха заснети за Казашко, Ятата, Шабленско и Дуранкулашко езера.
Лентите, както и обученията бяха създадени по проект „Непознатият рай“, който се реализира благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.
СПОДЕЛИ!
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!
Настоящият проект се осъществи благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с Фондация „Работилница за граждански инициативи” и Български дарителски форум.