Варненецът Апостол Пенков преведе и адаптира на български език климатичния симулатор, който помага за изчисляване на глобалното затопляне. Интерактивният инструмент е разработен от „Клаймът интерактив“, заедно с Масачузецкия технологичен институт. С помощта му се изчислява влиянието на различните видове дейности и индустрии върху покачването температурата в световен мащаб. Основната му цел е да отговори на въпроса: Как да ограничим глобалното затопляне? „Лошото е че няма едно решение. Трябва да се комбинират няколко различни фактори на влияние“, отговаря Апостол. Според него, ценното на климатичния симулатор е, че може да се използва и като ролева игра или работилница по правила в образованието и да отговори на въпроса на подрастващите: „Защо трябва да ни пука за глобалното затопляне?“. Идеята е да се симулира среща на ООН, в която участниците са разделени на отбори и всеки прави собствен вариант на индикаторите на развитие. Целта е да се ограничи повишението на температурата до 2 градуса до 2100 г. Инструмент дава възможност да се онагледят причинителите, както и тежестта на влиянието им върху глобалното затопляне.
За сега климатичният симулатор е преведен само на 8 езика и един от тях е български, благодарение на доброволческия труд на маркетолога Апостол Пенков. Проектът му отнема по 2-3 часа работа на ден в продължение на 3 месеца. Координира усилията си с програмистите в платформата за разработчици. Мечтата му е климатичният симулатор да влезе в училищата и университетите. Затова е направил и своя група във Фейсбук, в която събира привърженици на идеята. Защото, както е казал Айнщайн: “Светът, който сме създали, е следствие на нашето мислене. Той никога няма да се промени без да променим мисленето си.”.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.