На тазгодишната „Конференция по демокрация“ беше представен доклад на екологично сдружение „За Земята“, разкриващ тревожни факти за изгарянето на отпадъци в България.
Според Десислава Стоянова от организацията, проблемът не е само в изгаряне, но и в липсата на прозрачност. Гражданите нямат достъп до точни данни за количеството и вида на отпадъците, които се изгарят. Според доклада, през 2022 година в България са изгорени над 266 500 тона отпадъци, като голяма част от тях са пластмаса и рециклируеми материали. Основните съоръжения за изгаряне са в индустриални зони като Девня и Златна Панега.
Специалистите алармират, че този процес спира развитието на по-устойчиви решения като рециклиране и компостиране. Въпреки ангажиментите на България към ЕС, които изискват до 2030 г. да се рециклират 60% от отпадъците, в момента този процент е едва 24,6%.
Докладът подчертава още един важен аспект – изгарянето на отпадъци се приема като „зелена“ алтернатива, но всъщност допринася за замърсяването на въздуха и околната среда.
Повече подробности за темата можете да намерите в пълния доклад на „За Земята“ и да изгледате видеото: