Със скандирания „Искаме природа! Не искаме бетон!“ и „Мутри вън“ над 100 варненци обсадиха в неделя строеж в Морската градина на Варна, свързан с депутата и фармацефтичен бос Веселени Марешки. Протестиращите се организираха само за ден в социалните мрежи. Те тръгнаха от Делфинариума, където беше обявен сборния пункт и стигнаха до имота, в близост до морето, в посока „Вила Буров“. Там те бяха посрещнати от висока ограда, зад която имаше сграда, покрита с платнище и багер. Неколцина привърженици, защитаващи Марешки снимаха хората с телефоните си. Един от тях влезе в пряк конфликт с протестиращите, като се опита да ги сплаши с мотива, че протестът им е незаконен. Това стана на фона на няколко моторизирани полицаи, които пристигнаха до строежа. Събитието беше обявено, като граждански флашмоб „Не на багерите в парка! Не на строежите в парка!“.
Имотът, който разбуни духовете, е наследствен на именития варненски архитект Дабко Дабков. Говори се, че половината от него е продаден на „Марешки недвижими имоти“. Според Община Варна, за въпросния имот не е постъпвало инвестиционно намерение, нито е издавано разрешително за строеж. В същото време журналистическото разследване показва багери, тежка строителна техника и новопоявили се сгради до основната, които не се вписват в понятието „ремонт“, позволен от закона без строителни разрешения.
На път за горещата точка на гражданското недоволство, шествието на варненци мина покрай друг подобен обект, където шефът на „Зърнени храни-Силистра“ си е изградил значително по-голям имот само, ремонтирайки стария.
Варненка, присъствала на импровизирания флашмоб, предложи идната събота – 17 октомври, от 11 ч, да се съберат на същото място с торби отпадъци за рециклиране и парченце синьор сирене за аромат върху тях. Целта е да се покаже, че на това място има боклуци за разчистване.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.