Автор: Десислава Георгиева

На тазгодишната конференция по демокрация бяха обсъдени важни теми, свързани с екологичните предизвикателства пред младите хора. Един от акцентите беше представянето на Сета Райнова от сдружение „За теб“, която сподели своите наблюдения върху феномена еко-тревожност и активността на младите хора в България.

Еко-тревожността е страхът и безпокойството, породени от несигурността относно бъдещето на планетата и климатичните промени. Макар че този термин е добре познат в Европа, в България само 25% от младите хора са запознати с него, в сравнение с 60% в Европейския съюз.

Проучванията на сдружение „За теб“ показват, че 70% от анкетираните младежи осъзнават своята лична отговорност за справянето с климатичните проблеми, но същевременно 41% смятат, че техните индивидуални усилия няма да доведат до реална промяна. Въпреки това, младите хора все повече предприемат малки стъпки – като разделно събиране на отпадъците – които им помагат да се чувстват по-спокойни и ангажирани с проблема.

Според статистически данни само 24,6% от отпадъците в България са били рециклирани през 2022 г., докато целта на Европейския съюз е този процент да достигне 55% до 2025 г. Основните причини за ниските нива на рециклиране са липсата на подходяща инфраструктура и недоверието на гражданите към ефективността на системата.

Младите хора в България са все по-информирани за екологичните предизвикателства, но се нуждаят от повече подкрепа и информация. Необходимо е по-ясно комуникиране на политиките, свързани с климатичните промени, както и повишаване на доверието в мерките, предприемани от институциите. Само чрез колективни усилия можем да се справим с нарастващата еко-тревожност и да постигнем устойчиво бъдеще.

СПОДЕЛИ!

АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подкрепи ни с покупка от онлайн магазина