Целта на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие е максимално въвеждане на концепцията за нулев отпадък на територията на цялата страна.
Активно работим в посока рециклиране на генерираните отпадъци. Текущи кампании, които развиваме са: разделно събиране и рециклиране на хартия – „Лист по лист“; рециклиране на стъклени шишета от парфюми и флакони от дезодоранти – „Шише върни, книга си вземи“ (Зелени петъци), замяна на пластмасовите чаши в детските градини с такива за многократна употреба – „Аз избирам чашата за многократна употреба“.
Провеждали сме информационни кампании за намаляване на електронните отпадъци, както и срещу болничните инсинератори. Подпомогнахме инициирането на първия в страната местен референдум срещу изграждането на инсинератор в община Каспичан.
Внесохме в Министерството на околната среда и водите подписка срещу вноса на отпадъци за изгаряне и продължаваме да работим в тази област.
156 организации поискаха мораториум върху проектите за изгаряне на отпадъци
Свилена Велчева2025-10-02T08:44:11+03:00Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, заедно със 156 организации от цяла Европа призова за мораториум на ниво Европейски съюз върху нови проекти за изгаряне на отпадъци. Съвместното писмо, подписано от екологичните сдружения, беше изпратено от „Нулеви отпадъци Европа“ [...]









