Пътят към малките произвеждащи потребители на чиста енергия ни отвежда в шуменското село Дибич. Близостта до областния град – на 10-ина км, наличието на училище, тихата и зелена среда, го правят прекрасен дом за малко над 1000-та жители, които постоянно живеят там. Един от тях е Цветослав Георгиев и семейството му. 14-те слънчеви панела на покрива се виждат още от улицата. А пред тях се вее българския флаг.
Цветослав ни посреща с широка усмивка и домашна лимонада в малкия си зелен двор. Дори няма нужда да казва, че има интерес към всичко, свързано с „един по-доближен към природата начин на живот“. То се разбира. Към производството на зелена енергия обаче го отвежда любовта му към физиката. Именно заради нея започва работа по специалността си в Германия и се запознава със специалисти, които се занимават с възобновяеми енергоизточници (ВЕИ).
През 2014 г. негов приятел – германец му предлага възможност и спонсорство за изграждане на малка ВЕИ с пикова мощност 3 kW, която да подпомогне нуждите на домакинството му в България. Подарява му 14 фотоволтаични панела.
Въпреки че за Цветослав това е „елементарен технически проект“, той намира фирма, която да изгради фотоволтаичната инсталация. След разрешението за монтаж и монтирането, включването в мрежата се оказа най-сериозния проблем. „Отне ми повече от 2 години и един куп документи“, връща се назад младият мъж. „За нещо толкова технически елементарно и направено за лично потребление би трябвало нещата да се случват по-лесно“, смята Цветослав Георгиев.
Първият проблем, пред който се изправя, е изискването на множество разнородни документи. „Първоначално направих един набор, който впоследствие се оказа, че не е това, което ми трябва. И започнах отначало. Всеки документ ме бавеше с по месец, два, три. Това много удължи ходенето по мъките. Хубавото беше, че разполагах с много свободно време тогава“, намира и положително в цялата история шуменецът.
След 2 години събиране и попълване на всякаква документация, Цветослав е щастлив, че изобщо може подпише договор. Съгласен е на всякакви условия.
„За да мога да се включа в системата, подписах декларация, че се отказвам от преференциални цени на произведената електроенергия. Това, което мога да произведа и използвам за себе си, ми е чиста печалба. Това, което връщах в мрежата, през 2016-2017 г. се плащаше на почти символична цена – 6,4 ст./kW.“, разказва Цветослав. Т.нар. приходи за него се превръщат по-скоро в неудобство. „Трябваше да попълвам куп документи заради няколко лева месечно, които получавам. Бях съгласен дори да не ги изплащат, само и само да се отърва от цялата бумащина. Но нямаше законов начин това да се случи“, разтваря дебела папка с всевъзможни формуляри мъжът.
Процесът през годините се облекчава, но не заради законови промени. „Успяхме да измолим – документацията, която правя, да е веднъж годишно. До преди 2 години трябваше всеки месец да подавам документи към Енергото, към фонд „Сигурност на енергийната система“, на три месеца – към Агенцията за устойчиво енергийно развитие, годишни отчети…“.
„Документацията трябва да се намали до минимум и да се прави веднъж годишно. Таксите да се плащат за по-дълъг период, така че човек да не си губи времето“, разсъждава на глас Цветослав. Той е проучил процеса в Германия. Там ежемесечно съответното енергодружество изравнява сметките на т.нар. произвеждащи потребители на зелена енергия, като приспада върнатите в мрежата излишъци енергия от потребените от мрежата киловати. Това е т.нар. нетно отчитане, което тепърва ще бъде прието у нас с промените в Закона за енергията от възобновяеми източници вероятно наесен. Би било голяма помощ, ако въпросът се реши с едно приспадане, смята Георгиев. По думите му, когато произвеждаш енергия за собствено потребление, това не е бизнес. „Това е равносилно да си насея в градината зеленчуци или да си посадя плодни дръвчета и да се ползвам от плодовете им.“
Като направи равносметка на постигнатото Цветослав Георгиев е категоричен: „Щастлив съм, че мога да имам фотоволтаична система. Това е било една мечта за мен. Но съм много нещастен от всички главоболия, свързани с нея. Когато настъпи декември – януари, съм в траур заради всички изисквания и документации, с които се сблъсквам. Готов съм да се откажа от парите, които получавам за върната в мрежата енергия, само и само да имам спокойствието да ползвам системата, без да се занимавам с каквато и да било бюрокрация.“ Съмнява се обаче, че това би се случило…
Ако сме ви развълнували и споделяте това, което правим, може да подкретите усилията ни тук.
АКО ТОВА, КОЕТО ПРАВИМ, Е ВАЖНО ЗА ТЕБ, ПОДКРЕПИ НИ!

Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността
Проектът „Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността“ се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Този материал е създаден с финансовата подкрепа на Фонд Активни граждани България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този материал отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Фонд Активни граждани България.